Strona główna » Mały poradnik gry na gitarze

Mały poradnik gry na gitarze

Spore grono nastolatków śni, żeby uczyć się grać na gitarze elektronicznej. To dość wymagający aparat, aczkolwiek dzięki uporowi oraz częstym lekcjom, możliwe jest sprawnie zrozumieć podstawowe sposoby ułożenia dłoni. Należy też zaopatrzyć się w funkcjonalne przyrządy.

Co na początku?

Nim pójdziemy na naukę gry, warto skrupulatnie osłuchać się z dźwiękami, jakie wytwarzają gitary elektryczne. Osoby początkujące mogą poza tym nabyć różnego typu przybory ułatwiające grę. Przydatny może być przykładowo kapodaster do gitary, jaki pomaga podnieść tonację, za sprawą odpowiedniego dociśnięcia strun do gryfu w okolicy pożądanego progu.

Najpowszechniejsze techniki gitarowe

Tak samo ukulele tenorowe, jak również gitara elektryczna, posiada wiele technik wydobywania brzmienia. Pośród tych najbardziej znanych jest między innymi legato. Chodzi tu o takie łączenie brzmień, żeby zgrabnie przechodziły tworząc melodię.

Kolejną metodą może być tapping. To sposób opierający się na wydobywaniu brzmienia na wybranym progu, aktywując podczas tego palec prawej ręki, najczęściej środkowy. Różne adaptacje tej techniki to dobre treningi, wspomagające wytrenowanie sprawności grania na gitarze elektronicznej.

Warto również wspomnieć o tzw. sweepingu, mającym związek z fonacją gitary. W przypadku tej techniki mówi się o wydobywaniu sweepów, określanych również jako „zamiatania”, przy których konieczne jest kostkowanie wyłącznie jednostronne. Wymaga ono wypracowanej zwinności oraz wyjątkowo dobrej synchronizacji obu dłoni.

W jaki sposób wyuczyć się metody gry?

Opanowywanie gry na gitarze elektronicznej wymaga wytrwałości. Niezbędne jest też zaopatrzenie się we właściwe pomoce, takie jak na przykład przetworniki gitarowe. Są to przyrządy, których funkcją jest wyłapywanie mechanicznego wibrowania strun. Te są z kolei przetwarzane w sygnały elektryczne, pozwalające na otrzymanie pożądanego dźwięku.

Warto dodać, że naukę gry mogą rozpocząć także osoby leworęczne. Na rynku są bowiem dostępne gitary elektryczne dla leworęcznych. Ponadto w salonach muzycznych można znaleźć szeroką grupę akcesoriów ułatwiających granie, a w sieci udostępniane są liczne poradniki dla amatorów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.