Strona główna » Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka

Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka

Muzyka jest z nami praktycznie od zarania dziejów. O tym, że korzystnie oddziałuje ona na dziecięcy rozwój, wiadomo już od dawna. Dowodzą tego przeprowadzone badania naukowe. Zastanówmy się więc, czemu dobrze jest jak najwcześniej zapoznawać dziecko z muzyką.

Muzyka uspokaja

Muzyka ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu człowieka. Jest z nami już w pierwszych momentach życia, jako że stykamy się z nią prawie w każdym miejscu. Wywołuje rozmaite emocje, tak samo szczęście, jak również przygnębienie. Może też wprowadzać w nostalgiczny nastrój. Udowodniono też uspokajającego wpływu muzyki. Gra na instrumencie od najmłodszych lat sprzyja ograniczaniu odczuwanej agresji.

Pozyskiwanie wiedzy jest łatwiejsze poprzez muzykę

Muzyka stanowi też doskonały bodziec zachęcający do przyswajania wiedzy, pomagający osiągnąć w niej lepsze wyniki. Zarówno gra, jak również słuchanie utworów muzycznych korzystnie oddziałuje na rozwój struktur mózgowych.Umuzykalnianie dziecka korzystnie wpływa na umiejętności komunikacji oraz przyśpiesza naukę czytania. Przyśpiesza też nauczanie przedmiotów ścisłych oraz języków obcych. Ponadto zajęcia muzyczne to wspaniała propozycja spędzania wspólnych chwil i zabawy.

Kiedy rozpocząć umuzykalnianie?

Kontakt z brzmieniami muzycznymi mamy już w okresie płodowym. Już wtedy wyłapujemy różne odgłosy, nie tylko te pochodzące z ciała matki, lecz także z zewnątrz. Słuch to zmysł, który wykształca się jako jeden z pierwszych. Stąd też umuzykalnianie dziecka można rozpocząć już podczas ciąży. Słuchanie spokojnej muzyki korzystnie oddziałuje też na maluszka.

Noworodkom, poza kołysankami, warto także puszczać muzykę klasyczną, mając na uwadze, by o właściwym ustawieniu skali dźwięku. Dorastając dziecko zaczyna samo wytwarzać różne odgłosy, klaskając bądź stukając. Dzięki temu trenuje poczucie rytmu. Następnie zaczyna się etap z melodią, która może być odtwarzana lub samodzielnie skomponowana. Etap przedszkolny i wczesnoszkolny to świetny moment, by rozpocząć nauczanie gry na instrumencie. Dziecko przywyka dzięki temu do regularnych ćwiczeń, czerpiąc przy tym ogromną satysfakcję z wydobywanych przez siebie dźwięków. Trzeba jednak pamiętać, że choć muzyka w funkcjonowaniu dziecka pełni niezmiernie istotną rolę, to nigdy nie należy go do niej przymuszać. Wówczas osiągniemy rezultat odwrotny od zamierzonego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.