Strona główna » Artysta w górach

Góry zawsze były zakątkiem z chęcią nawiedzanym przez artystów. Majestat pasm górskich w każdej epoce identyfikowano z czymś transcendentnym. We wszelkich kulturach przeróżne bóstwa zajmowały tam swoje ”włości”. Do tej pory w różnych państwach globu możemy odwiedzać świątynie, które mieszczą się na zboczach gór. Także w naszej kulturze, literaturze i sztuce, góry zajęły specjalne miejsce. Nic zatem nadzwyczajnego, iż współcześni twórcy także chętnie spędzają czas w górskich okolicach, chociażby w Zieleńcu. Co ich w tym kierunku prowadzi?

Przede wszystkim spokój. Wyrwanie się z zabieganego miasta potrzebne jest wszystkim. Wydaje się jednakowoż, iż w najwyższym stopniu potrzebują tego artyści. Hotel w Zieleńcu jest do tego odpowiednim miejscem. Niewielka miejscowość, ze swoistym naturalnym otoczeniem, pozwala odnaleźć niezbędny spokój oraz pozbierać myśli. Ludzie sztuki, każdego dnia przepełnieni emocjami, są w stanie tu odetchnąć. Po to niejednokrotnie wybierają apartament w Zieleńcu, z jakiego są w stanie w każdej chwili wyruszyć w góry oraz pobyć na łonie natury.

Niekiedy jest również tak, iż twórca, który każdego dnia zarabia tworząc dzieła, potrzebuje wysiłku fizycznego. A klub fitness w mieście nie dostarcza tego typu aktywności, co zaśnieżony stok. Noclegi w Zieleńcu przy stoku to kapitalne wyjście. Głowa leniuchuje, zaś organizm się wzmacnia. Taka zmiana dobrze oddziałuje na stan psychiki, która u licznych twórców jest niesłychanie nadszarpnięta. Poza tym jest to znakomity sposób na zgromadzenie zapału do tworzenia nowych dzieł.

Nade wszystko jednakowoż ludzie sztuki wypatrują w górach natchnienia. Dostojne szczyty oraz krajobrazy, jakie można z nich ogarniać wzrokiem, zawsze inspirowały do wartościowych przemyśleń. Wierszokleci próbują okazać zachwyt, powieściopisarze tworzą scenerię tworzonych historii, zaś mistrzowie pędzla starają się przekazać wyższość na obrazach. Co najlepsze magia gór zachwyca niezależnie od pory roku. Jednakowo motywujące są jesienne barwy, jak również sylwester w górach. I doceniają to nie tylko literaci i malarze w pospolitym rozumieniu. Urok gór pożytkują w swej pracy również ilustratorzy bądź kuchmistrzowie. Dobra restauracja w Zieleńcu umie zachwycić miejscowym smakiem, jaki potem wędruje w różne części ojczyzny.

Bycie artystą, niezależnie od profesji, to mimo wszystko ciężka intelektualna praca. Nierzadko jest to związane z długotrwałymi koncepcjami oraz zszarganiem psychiki. Nic zatem dziwnego, iż artyści poszukują otoczenia, w jakim są w stanie odnaleźć inspirację, a równocześnie odpoczynek. Góry bezbłędnie łączą obie te wartości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.