Strona główna » Zawód dublera filmowego – jakie predyspozycje są konieczne, aby móc zostać zawodowcem?

Zawód dublera filmowego – jakie predyspozycje są konieczne, aby móc zostać zawodowcem?

Zawód kaskadera filmowego to interesująca, ale i niełatwa profesja. Wymaga dużej odwagi oraz odpowiednich predyspozycji. Dlatego nie każdy może zostać kaskaderem. Jakie warunki należy spełniać, aby pracować na planie filmowym?

Kim jest kaskader?

Zadaniem kaskadera jest dublowanie aktorów w trakcie kręcenia groźnych ujęć. Jest to zatem zawód dość brawurowy, ponieważ nie trudno w nim o uraz. Jeżeli dojdzie do wypadku w trakcie nagrywania, kaskader przechodzi przez odpowiednie procedury przed grupą lekarzy. Najczęściej należą do niej medycy z obszaru medycyna pracy. Wrocław, jak i większość miast w Polsce, ma wiele placówek, oferujących takie świadczenia.

Kto może zostać kaskaderem?

Ogólnie, aby pracować jako kaskader, nie oczekuje się aktualnie posiadania formalnych certyfikatów, jednak zwinność i odpowiednia sprawność są obowiązkowe w tym zawodzie. Wymagana jest również duża świadomość własnego ciała oraz zdolność właściwego manipulowania nim. Ponieważ kaskader dubluje odtwórców ról filmowych w rozmaitych niebezpiecznych sytuacjach, wskazane jest w w związku z tym badanie do pracy na wysokości.
Dubler musi posiadać również stosowne skłonności psychiczne, z racji iż ciągle coś mu zagraża. Stąd też w odniesieniu do tej profesji wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław należy do grupy miast, na którego terenie są one realizowane.

Ryzykowny zawód

Nie da się ukryć, że zawód kaskadera wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Naraża się on na różnego typu urazy i wypadki. Często musi też wykazać się umiejętnością opanowania pojazdu w ekstremalnych warunkach, stąd też dublerzy są czasami kierowani na badania kierowców. Wrocław, Gdynia, Kraków, Warszawa – w tych oraz pozostałych polskich miastach działają ośrodki, gdzie można je zrealizować.

Sprawdź badania kierowców kat. C, B i inne. Fach kaskadera zdecydowanie nie jest zatem łatwy. Dla szerokiego grona osób które nie potrafią żyć bez mocnych wrażeń, jest to jednak idealna profesja.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.