Strona główna » Do tańca i do różańca – znaczenie muzyki w życiu człowieka

Do tańca i do różańca – znaczenie muzyki w życiu człowieka

Na pewno każdy z nas nie jeden raz dał się ponieść muzyce przez co odpoczął od problemów! Czym w takim razie wyróżnia się muzyka od innych aspektów kultury? To proste – przedstawia ona wszystkie odczucia, jakie może tłumić człowiek. Dzięki ogromnej różnorodności typów utworów muzycznych każdy meloman powinien odnaleźć te, które idealnie oddają jego emocje.

Muzyka jest z nami od pierwszych chwil życia – usypiające piosenki śpiewane przez rodzica, aby przygotować nas do spania, dźwięki zabawek pomagających w rozwoju niemowlaka – aspekt muzyki w niezwykle intensywny sposób wywiera wpływ na to, kim się stajemy. Niewiele osób jest świadomych tego, iż już podczas ciąży melodia odgrywa w życiu maluszka szczególnie istotną rolę. Biorąc to pod uwagę szczególnie częstym aspektem jest puszczanie muzyki klasycznej podczas brzemienności – ten rodzaj utworów nie tylko bardzo łagodzi psychikę i odpręża, ale także zgodnie z badaniami podnosi szanse na nieprzeciętny iloraz inteligencji u dziecka.

Bardzo często, razem z upływem czasu muzyka robi się znacznie droższa naszemu sercu – odsłuchujemy ją w pewnym stopniu bardziej wnikliwie, smakujemy oraz przeżywamy na swój sposób pojedynczy ton czy tekst. Należy spostrzec, iż muzyka jest nie tylko fantastycznym przyjacielem do zabawy czy pląsów, coraz częściej jest ona także towarzyszem naszych rozterek i złych chwil. Co ciekawe równie często dla niektórych posiada ona silne działanie wyciszające – umożliwia wydobycie z wnętrza złych uczuć i utrzymanie upragnionego spokoju.

Pomimo, iż muzyka nie jest aspektem którego można dotknąć, a jedynie zezwala na doświadczenie konkretnych efektów dźwiękowych, posiada ona silny wpływ na mózg słuchacza. Z pewnością każdy przyzna, iż w trakcie odtwarzania ulubionego utworu w swej wyobraźni wizualizuje obrazy i wydarzenia kojarzące się z danymi dźwiękami. W przypadku, gdy mamy usłyszeć poszczególny utwór pierwszy raz, nasz mózg rejestruje określone kolaże dźwięków, aby następnym razem móc wracać do nich poprzez zmysł skojarzeń. Nie można toteż nie zgodzić się, iż to dokładnie muzyka jest niezastąpionym, najwierniejszym kompanem człowieka i pozostaje z nim od narodzin do końca jego egzystencji!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.