Strona główna » Motyw wody w sztuce

Jakże ważna w istnieniu jednostki ludzkiej jest woda nie wypada mówić. Poczynając od tego, iż tworzy przeszło 50% ciężaru ciała, a skończywszy na tym, iż człowiek nie przeżyje bez niej więcej jak tydzień. W świetle najnowszych badań była jedną z początkowych materii która powstała na początku ewolucji i jest obecna w całym wszechświecie. Ekscytuje od wieków, tym samym nic osobliwego, iż znalazła swoje miejsce wśród dziedzin sztuki. W jakiej postaci?

Początek życia

Przedstawienie wyłaniającej się z wody białogłowy widział każdy. W nowożytności prześcigano się w powstawaniu mitologicznych postaci (takich jak Wenus) do istnienia nie inaczej jak z wody. Na większości przedstawień owego motywu tafla wydaje się niezmącona, co powoduje odczucie sielankowości. Co więcej wiąże się z horyzontem, jakby nie miała początku. Można stwierdzić, iż naśladuje boskość.

Nawałnica

Nie sposób jednakże zapominać o gwałtownej potędze wody. Element nawałnicy jest powszechny malarstwie, nie jedynie powszechnie kojarzony z Biblii. Wzburzone fale, pokryte wodą cywilizacje, topiący się ludzie. Siła natury, której niepodobna opanować, chociaż człowiek stara się. Wielu mistrzów, ażeby rzetelnie przedstawić siłę fal, rozszyfrowywało arkana fizyki. I to w każdym wieku.

Odejście

Głównie strumienie – to ich nurt jest obrazem przemijania. Nie bez powodu w licznych starych plemionach zmarłych wyprawiano w rzece. Motyw ów zajął swe miejsce też w malarstwie. Woda nadaje takim scenom spokoju, a równocześnie akcentuje nieustanny pęd. Coś przemija, a coś napływa – niezmienna natura bytu.

Woda od epok widoczna jest w sztuce. Wymienione w tym miejscu motywy to jedynie fragment tego, jakże jest postrzegana. Jak wszelkie zjawisko wpływające na człowieka przez przeróżnych mistrzów jest różnie kreowana – jest apoteozą ciszy albo wcieleniem bałaganu. Poza tym ma nieprzeciętną moc, którą mnóstwo artystów pragnęło ukazać na swych wyobrażeniach, podejmując to jako swego typu kunszt. Sprawdź i zobacz – to zachwycające.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.