Strona główna » Mieszanka kultur w portugalskiej kuchni

Mieszanka kultur w portugalskiej kuchni

Skoro już w nazwie strony występuje portugalskie miasto, niestosownym byłoby nie zacząć od tekstu na temat tego niewielkiego, ale ciekawego kraju. Najlepszym sposobem na ukazanie jego wyjątkowej kultury jest niewątpliwie kuchnia. W niej szczególnie odbijają się cywilizacje, które zamieszkiwały ten teren lub z którymi Portugalczycy przez wieki „współpracowali”.

Narodowa kuchnia Portugalii jest niezwykle zróżnicowana. Każdy region (a nawet miasta) mają swoje charakterystyczne potrawy. Ogólnie można podzielić kraj na trzy strefy, w których dominują pewne „potrawy”. Pierwszą z nich będzie zachodnia część, w której dominują owoce morza. Co jest naturalne z uwagi na dostęp do wód oceanicznych. Drugą mogą stanowić prowincje rolnicze, w których popularnością cieszy się mięso, zwłaszcza wołowe. Trzecia to południowa część kraju, gdzie swoje piętno szczególnie odcisnęła kultura muzułmańskich Maurów, czyli kuchnia raczej wegańska.

Mieszanka kultur jest również niezwykle widoczna w rozmaitości składników, jakich używa się w Portugalii. Jest ona wynikiem obecności najeźdźców oraz wielu morskich ekspedycji. Rzymianie zostawili na tym terenie pszenicę, oliwki i winną latorośl. Po Maurach zostało zamiłowanie do ryżu, owoców cytrusowych czy ciast z migdałami i miodem. Wyprawy do Indii i Dalekiego Wschodu wzbogaciły portugalską kuchnię w wiele aromatycznych przypraw, takich jak cynamon, gałkę muszkatołową czy pieprz.

Oddajmy jednak Portugalczykom to co portugalskie. Wpływ rozmaitych kultur oraz warunków naturalnych odznaczył się oczywiście w narodowej kuchni, jednak przepisy są na swój sposób rodzime i oryginalne. Dowodem na to są dwa wyroby, z których Portugalia słynie na całym świecie. Po pierwsze – dorsz. Według mieszkańców kraju da się go przyrządzić inaczej na każdy dzień roku, co daje 365 różnych przepisów. I chyba coś w tym jest skoro krajowy zapas tej ryby jest już uzupełniany z norweskich połowów. Po drugie – wino. Porto i madera to jedne z najsłynniejszych win na całym świecie, a Portugalia to jeden z największych producentów tego trunku.

Poznawanie kultury kraju po smaku to niezwykła przygoda, a Portugalia potrafi naprawdę zaskoczyć. Poza dorszem przyrządzanym na kilkaset sposobów, zachwycić mogą duszone w rozmaitych kombinacjach dania jednogarnkowe, takie jak cataplana czy cosido das Furnas. A lizbońskie babeczki z nadzieniem budyniowym po prostu rozpłyną się w ustach. Warto poznawać rozmaite kuchnie, bo ich smak może przynieść doznania, które otworzą całkiem nowe horyzonty.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.