Strona główna » Kabaret – forma rozrywki czy odpowiedź na rzeczywistość?

Kabaret – forma rozrywki czy odpowiedź na rzeczywistość?

Jak głosi powiedzenie „śmiech to zdrowie”. Nie da się ukryć, że dobry humor poprawia funkcjonowanie naszego organizmu, dodaje energii i ułatwia wykonywanie codziennych zadań. Nic więc dziwnego, że praktycznie każdy chętnie ogląda występy satyryków. Ta szczególna forma rozrywki ma jednak obecnie również drugie dno. Nie da się nie zauważyć, że każdy artysta trudniący się rozśmieszaniem ludzi, sięga po sytuacje z życia. W tak dziwnych czasach jak współczesne daje to możliwość spojrzenia na różnego rodzaju problemy z dystansu.

Trochę historii

Dzisiaj pojęcie „kabaret” kojarzy się przede wszystkim z występami grup satyryków, którzy przedstawiają swoje skecze na scenie. Jednak na początku słowo to określało miejsce, w którym nocą gromadził się artystyczny światek. Pierwszy taki lokal powstał w 1881 roku w Paryżu – Chat Noir. Odbywające się tam przedstawienia miały charakter ciągłej improwizacji. Głównymi środkami przekazu jakie wykorzystywano była piosenka oraz szeroko pojęty absurd. Satyra poruszała bardzo często zagadnienia społeczno-polityczne, co praktycznie nie zmieniło się i dziś. Drugim niezwykle znanym lokalem tego typu był oczywiście Moulin Rouge.

Na fali francuskich zmian pod koniec XIX wieku zaczęły również powstawać kabarety w Niemczech. Tam niestety cenzura była tak duża i skuteczna, że początkowo przedstawienia satyryczne przypominały klasyczny teatr. Prawdziwy ryt zaczęły przybierać dopiero na początku XX wieku. Wtedy właśnie słowo kabaret zaczęto odnosić nie tylko do miejsca, ale również grupy satyryków. W Polsce pierwszy kabaret powstał w 1905 roku w Krakowie – Zielony Balonik.

Kabaret dziś

Współczesny kabaret praktycznie nie podlega cenzurze. Poruszane są najróżniejsze tematy – od zwykłego życia rodzinnego, przez problemy społeczne, po najbardziej aktualne zagadnienia polityczne. Można zauważyć, że każdy kabaret ma swój własny charakter, który wiąże się z miejscem zawiązania grupy, wyuczonymi zawodami lub konkretną tematyką. Nie da się jednak ukryć, że wiele skeczy porusza aktualne zagadnienia z życia społeczno-politycznego (niezależnie od tego jaka grupa je wykonuje). W zależności co dzieje się w codziennej rzeczywistości na celownik komików trafiają politycy, służba zdrowia, celebryci, edukacja, religia lub pewne grupy wiekowe i zawodowe.

Bardzo popularną formą, z której chętnie w ostatnich latach korzystają komicy jest stand-up. Poza tym, że występ daje jedna osoba, od kabaretu różni go wydźwięk artystyczny. W stand-up’ie największe znaczenie ma charyzma mówcy oraz jego kontakt z publicznością. Bardzo często monologi komików opowiadają o sytuacjach i ludziach z ich prywatnego życia oraz przekazują ich osobiste poglądy w rozmaitej tematyce.

Ciekawy i trafiony żart zawsze jest w cenie. Przerysowane w występach komików sytuacje z codziennego życia rozbawiają od lat rzesze ludzi na całym świecie. Dodatkowo podejście do rzeczywistości z dystansem pozwala odciążyć umysł i spojrzeć na pewne zagadnienia z innej perspektywy. Dla dobrego samopoczucia warto korzystać z dzieł kabaretów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.